Maverick spend

 

Chyba każdy Czytelnik kojarzy film Maverick z Melem Gibsonem w roli tytułowej. Czy Western z mocnym elementami komediowymi ma coś wspólnego z Maverick spend o którym jakże często można przeczytać w angielskojęzycznych tekstach dotyczących zakupów?

Bret Maverick (Mel Gibson) w filmie to szuler. Poza flirtowaniem z Annabelle Bransford (Jodie Foster) przeżywa wiele przygód i często zmienia fronty. Parę razy ledwo uchodzi z życiem. Wymyśla i stosuje różne sztuczki, żeby obejść przyjęte zasady.

Maverick oznacza ogólnie po ang.: „niezależny, samodzielny” czyli „działający na własną rękę” i w związku z tym to pojęcie może mieć pozytywne konotacje. Jednak w zakupach maverick spend ma jednoznacznie negatywny wydźwięk. Zjawisko to bowiem polega na obchodzeniu / nie wykorzystywaniu zawartych umów i kupowanie właśnie „na własną rękę”. Jak jest to możliwe? Przede wszystkim dotyczy to kategorii w których wartości pojedynczego zakupu jest relatywnie niska np. w kategoriach indirectowych: usługi taksówkarskie, zamówienie usług druku czy tłumaczenia. W takich kategoriach w łatwy sposób można obejść nadzór jednostki zakupowej szczególnie w sytuacji w której jest słabe zdigitalizowanie procesów zakupowych w związku z czym trudne i czasochłonne jest generowanie raportów z wydatków zakupowych. Innymi słowy w organizacji jest niska przejrzystość wydatków zakupowych (ang. spend transparency).

Taka sytuacja jest szczególnie frustrująca dla Kupców wtedy, kiedy odnieśli oni sukces w procesie zakupowym, uzyskali świetne warunki handlowe i jakościowe, ale organizacja wciąż z nich nie korzysta albo korzysta w niższym stopniu niż by mogła. Dochodzi wtedy do erozji oszczędności (ang. savings erosion) co prowadzi do zwiększonych kosztów zakupowych i transakcyjnych dla organizacji, pogorszenia relacji z wybranym dostawcą oraz wzrostu ryzyka związanego z jakością.

Jak zapobiegać?    

Podstawowym narzędziem służącym zapobieganiu erozji oszczędności jest wdrożony plan komunikacji wejścia w życie nowych warunków umownych. Pozwoli on na uświadomienie współpracowników z innych obszarów organizacji o tym jak kupujemy w danej kategorii.

Bardziej skomplikowanym narzędziem, z reguły wymagającym cierpliwych i długofalowych działań, jest elektronizacja obszaru zakupów. Pozwala ona na rejestrację wszystkich zakupów i intencji ich dokonania w systemie oraz szybką reakcję. Zakupowy system IT „spinający” całość wydatków zakupowych kieruje użytkowników do odpowiednich dostawców i zapewnia stosowanie odpowiednich warunków umownych. Rozwiązaniem minimum w zakresie digitalizacji jest możliwość w dowolnym momencie raportu z faktur w którym identyfikowani będą wszyscy dostawcy wraz z przypisaniem do odpowiednich kategorii.    

Poza „marchewkami”, część organizacji może zdecydować się na kij w postaci wyciągania konsekwencji dyscyplinarnych w przypadku nieprzestrzegania np. reguł Polityki podróży służbowych.

Podsumowując, wygląda na to, że podejście Breta Mavericka czyli zmienność, obchodzenie zasad i ryzykanctwo jest w istocie całkiem podobne do zachowań tych współpracowników z organizacji, którzy generują maverick spend.

Zaufali nam

  • logo ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY
  • logo TUI
  • logo Tauron
  • logo Szpital w Kościerzynie
  • logo PZU
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kontakt

  kontakt (@) profitia.pl
  + 48 22 350 90 91
  + 48 22 350 90 91
 Al. Niepodległości 58, Warszawa

Zapisz się na newsletter