Raport CIPS o wpływie Brexitu na Łańcuch Dostaw

 

Są już wyniki badania przeprowadzonego przez CIPS w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wpływu tej decyzji na Zakupy i Łańcuch Dostaw.

Z opublikowanego przez CIPS raportu wynika, że przedsiębiorstwa Unii Europejskiej powoli żegnają się z brytyjskimi dostawcami, ponieważ Brexit poważnie zaszkodzi ich relacjom handlowym. Prawie dwie trzecie firm z Unii Europejskiej (63%), które współpracują z brytyjskimi dostawcami, spodziewa się, że niektóre z ich łańcuchów dostaw z Wielkiej Brytanii zostaną przerwane w wyniku Brexitu - wynika z raportu opracowanego przez Chartered Institute of Procurement & Supply (CIPS). Jest to dramatyczna zmiana od maja, kiedy to tylko 44% firm UE spodziewało się takiej zmiany.

Badanie przeprowadzone wśród 1188 kierowników zarządzających łańcuchem dostaw w Wielkiej Brytanii i Europie wskazuje również, że 40% brytyjskich firm, które korzystają z usług firm Unii, rozpoczęło już poszukiwania dostawców krajowych, którzy zastąpią dotychczasowych partnerów z UE (dla porównania w maju było to 31%). Jednak, co ciekawe, aż 26% stosuje podejście odwrotne i poświęca więcej czasu, aby wzmocnić swoje relacje z dostawcami na kontynencie.

Zmiana w porównaniu z pierwszym badaniem przeprowadzonym w maju, wynika z faktu, że negocjacje w sprawie Brexitu utknęły w martwym punkcie. Połowa brytyjskich firm twierdzi, że stają się mniej pewni tego, że Wielka Brytania i Unia Europejska zawrą porozumienie, które nadal będzie gwarantować "wolny i bezkompromisowy handel", podczas gdy 35% brytyjskich firm uważa, że ​​nie są w stanie się odpowiednio przygotować z powodu braku decyzji odnośnie przyszłych relacji handlowych. Prawie co dziesiąta firma z Wielkiej Brytanii stwierdziła, że ich organizacja już utraciła kontrakty w wyniku Brexitu, a 14% uważa, że część lub cała działalność ich organizacji nie będzie już możliwa.

Brexit to także nieuniknione dodatkowe koszty dla przedsiębiorstw. 25% dużych brytyjskich firm zatrudniających ponad 250 pracowników wydała już co najmniej 100 000 funtów na przygotowanie łańcucha dostaw do Brexitu. Koszty te wynikają głównie z codziennych wahań kursów walut, co oznacza, że łańcuchy dostaw są droższe w zarządzaniu - stwierdziło aż 64% firm w Wielkiej Brytanii. Organizacje wciąż jednak nie podejmują wystarczających działań, aby się odpowiednio przygotować. Tylko 14% brytyjskich firm z unijnymi dostawcami deklaruje przygotowanie na Brexit.

 

 

Zaufali nam

  • logo ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY
  • logo TUI
  • logo Tauron
  • logo Szpital w Kościerzynie
  • logo PZU
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kontakt

  kontakt (@) profitia.pl
  + 48 22 350 90 91
  + 48 22 350 90 91
 Al. Niepodległości 58, Warszawa

Zapisz się na newsletter