Eldorado dla zakupowców?

Wykres najlepiej zarabiający managerowie

 

Pierwsza grafika mówi sama za siebie: poza stanowiskami wyższej kadry zarządczej i dyrektorem IT to właśnie dyrektor zakupów statystycznie w Polsce zarabia najwięcej. Kilka miesięcy temu pisałam o tym, że dobry zakupowiec jest na wagę złota. Jak widać to zjawisko nie słabnie. 

Zresztą potwierdzają to badania portalu praca.pl: po sektorze ubezpieczeniowym (172%), gastronomii i cateringu (145%) sektorem który w IV kwartale 2016 roku zanotował największy wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim są ZAKUPY (136%).

Pracy dla zakupowców więc nie braknie, dla doświadczonych mamy (teoretycznie) zawodowe eldorado;) Nie wiem czy wszyscy pracujący w tej branży się ze mną zgodzą, ale na pewno ich sytuacja jest dużo bardziej komfortowa niż większości grup zawodowych.

Zastanawiam  się jednak co będzie za kilka lat… W tej chwili rośnie funkcja działu zakupów wewnątrz największych firm, w wielu te działy dopiero się tworzą – stąd taki popyt na rynku na ekspertów z odpowiednimi kompetencjami. Jednocześnie z biegiem czasu, w miarę jak przybywa zakupowców na rynku, zwiększa się konkurencja. Może warto więc pomyśleć już o podniesieniu kwalifikacji?

Niestety, światowy raport dotyczący sytuacji pracowników obszaru zakupów przygotowany przez CIPS i Hays pokazuje, że nadal jest ogromna luka kompetencyjna na rynku. Aż 43% rekrutujących wskazuje, że największym wyzwaniem w procesie rekrutacji jest brak ludzi z profesjonalnymi umiejętnościami. Nie brak budżetu, czy oczekiwania kandydatów, tylko właśnie te twarde, merytoryczne, zakupowe kompetencje.Salary Survey challenges

Analitycy finansowi maja CFA, eksperci rachunkowości zarządczej mają certyfikaty CIMA, księgowi mają ACCA a zakupowcy mogą mieć certyfikat CIPS.

Standardowa ścieżka to 15 egzaminów, dla ekspertów mających już kilkuletnie doświadczenie w obszarze zakupów przygotowana jest specjalna, skrócona. Może warto porozmawiać z szefem o uwzględnieniu takiego certyfikatu w budżecie szkoleniowym? Dla niego to też będzie duża wartość, bo mając na pokładzie zakupowca z certyfikatem, będzie absolutnie pewien  wdrażania najwyższych standardów i stosowania najlepszych praktyk w jego pracy. Dla firmy to prestiż bo jest to bardzo elitarny certyfikat. A jeśli mamy zespół zakupowców można zamówić specjalistyczne, dostosowane do poziomu wiedzy odbiorców, szkolenia CIPS dla całej grupy.

Jest  oczywiście mnóstwo zawodów w których żadne certyfikaty nic nie dadzą, np. zawody kreatywne i artystyczne, ale z pewnością zawód kupca do nich nie należy. Jako marketingowiec muszę się skupiać na śledzeniu trendów i dostosowywaniu do szybko zmieniającej się percepcji odbiorców i postępującej technologii. Jako osoba zajmująca się również Employer Brandingiem i  zakupami (a do tego z backgroundem w korporacji) zdecydowanie polecam zastanowienie się nad wypracowaniem przewagi konkurencyjnej jak najwcześniej, zanim to eldorado na rynku pracy dla zakupowców nie zacznie się kurczyć;)

 
Powyższy artykuł jest subiektywną wypowiedzią autora

Zaufali nam

  • logo ZAKŁADY AZOTOWE PUŁAWY
  • logo TUI
  • logo Tauron
  • logo Szpital w Kościerzynie
  • logo PZU
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Kontakt

  kontakt (@) profitia.pl
  + 48 22 350 90 91
  + 48 22 350 90 91
 Al. Niepodległości 58, Warszawa

Zapisz się na newsletter