
Jak zmieniły się wynagrodzenia Kupców na przestrzeni lat i czy warto dalej rozwijać się w tym kierunku?
Jakich umiejętności szukają rekruterzy? Na te i inne pytania odpowiada doroczny raport płacowy dla stanowisk w obszarze zakupów stworzony przez Chartered Institute of Procurement and Supply (CIPS) przy współpracy z Hays. Co tam znajdziemy?
✔ 66% rekruterów (o 5% więcej niż w 2018 roku) zadeklarowało preferowanego kandydata z tytułem MCIPS lub w trakcie certyfikacji. Wyraźnie widać, że pracodawcy doceniają wartość certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje i wiedzę pracownika, a także jego chęć do rozwoju i nauki. Zakupy coraz częściej pełnią strategiczną funkcję w przedsiębiorstwach, co ma odzwierciedlenie nie tylko w wynagrodzeniach, ale też w preferencjach rekruterów.
✔ Certyfikat daje przewagę nie tylko w procesach rekrutacyjnych. Według badania, osoby z tytułem MCIPS mogą liczyć na wynagrodzenie średnio o 15% wyższe, niż pracownicy na tym stanowisku, ale bez certyfikatu. Większa różnica w pensji dotyczy stanowisk seniorskich i osiąga nawet 21%.
✔ 56% respondentów napotkało trudności w znalezieniu odpowiedniej osoby do pracy w obszarze zakupów. Rynek nadal nie jest nasycony wykwalifikowanymi kupcami, więc warto brać pod uwagę tę ścieżkę kariery przy wyborze lub zmianie zawodu. Co ciekawe, można zauważyć coraz większy nacisk w procesach rekrutacyjnych kładziony jest na umiejętności miękkie i komunikatywność.
✔ Podczas gdy w 2019 r. to sektor prywatny nadal oferował najwyższe pensje w zakupach, można dostrzec zmniejszenie różnicy w pensjach w stosunku do sektora publicznego, w którym wynagrodzenia wzrosły średnio o 10% (w porównaniu z 2018). To bardzo dobry znak, świadczący o globalnym wzroście świadomości i znaczenia zakupów publicznych.
Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z pełnym raportem.